شناخت سیستم عامل سیسکو

IOS (Internetwork Operating System) سیستم عاملی اختصاصی از شرکت سیسکو می باشد، که برروی تجهیزات مخابراتی این شرکت قرار دارد و از آن برای کنترل روتینگ و سوئیچینگ دستگاه ها در شبکه های بزرگ استفاده می شود. سیستم عامل IOS مجموعه کاملی از ابزارها و فرامین است که به مسئول شبکه کمک می کند تا روتر یا سوئیچ سیسکو را پیکربندی و مدیریت نماید. برای تمامی مدیران شبکه آشنایی با IOS برای مدیریت و پیکربندی دستگاه هایی نظیر روتر یا سوئیچ الزامی است. قبل از اینکه بخواهیم به مسائل آموزشی سیسکو بپردازیم , شناخت سیستم عامل سیسکو لازم است .

IOS و ضرورت استفاده از آن

يك روتر و يا سوئيچ بدون وجود يك سيستم عامل قادر به انجام وظايف خود نمی باشند(همانند يك كامپيوتر ) . شركت سيسكو ،‌ سيستم عامل Cisco IOS را برای طيف گسترده ای از محصولات شبكه ای خود طراحی و پياده سازی نموده است . نرم افزار فوق، جزء لاينفك در معماری نرم افزار روترهای سيسكو می باشد و همچنين به عنوان سيستم عامل در سوئيچ های Catalyst ايفای وظيفه می نمايد . بدون وجود يك سيستم عامل ، سخت افزار قادر به انجام هيچگونه عملياتی نخو اهد بود.

IOS ،‌ سرويس های‌ شبكه ای زير را ارائه می نمايد :

• عمليات روتينگ و سوئيچينگ
• دستيابی ايمن و مطمئن به منابع شبكه
• قابليت توسعه و تغيير پيكربندی شبكه

ماهيت اينترفيس IOS

نرم افزار IOS از يك اينترفيس خط دستوری و يا CLI ( برگرفته از command-line interface ) استفاده می نمايد. IOS يك تكنولوژی كليدی است كه از آن در اكثر خطوط توليد محصولات شركت سيسكو استفاده می گردد . عملكرد IOS با توجه به نوع دستگاه های بين شبكه ای متفاوت می باشد .
برای دستيابی به محيط IOS از روش های متعددی استفاده می گردد :

• console session :

در اين روش با استفاده از يك اتصال سريال با سرعت پائين، كامپيوتر و يا دستگاه ترمينال را مستقيما” به پورت كنسول روتر متصل می نمايند . ( سرويس شبكه ای خاصی بر روی روتر پيكربندی نشده است )

• ارتباط Dialup :

در اين روش با استفاده از مودم و از طريق پورت كمكی ( AUX ) با روتر ارتباط برقرار می گردد . ( سرويس شبكه ای خاصی بر روی روتر پيكربندی نشده است ) .

• استفاده از telnet :

در اين روش می بايست حداقل يكی از اينترفيس ها با يك آدرس IP پيكربندی گردد و virtual terminal sessions برای login و رمز عبور پيكربندی شده باشد .
برای دستيابی به بخش رابط كاربر روتر و يا سوئيچ از يك برنامه ترمينال استفاده می گردد . HyperTerminal متداولترين گزينه در اين رابطه می باشد.Cisco IOS سيستم عاملي قدرتمند با تمام ويژگي ها و توانائيهاي لازم است که در عين قدرتمندي بسيار ساده وکارآمد طراحي شده است . به خاطر داشته باشيد سيستم عاملي که قادر است تمام مسيرياب هاي سيسکو را راه اندازي و اجرا نمايد بايد از تمام ويژگي هاي آنها حمايت کند تا بتوان با استفاده از آن ، هر مسيريابي را در هر محيطي تنظيم و پيکربندي کرد. اين سيستم عامل فرامين و توابع زائد و بي مصرفي که به ندرت مورد استفاده قرا بگيرد ندارد . سيستم عامل Cisco IOS مجموعه ي کامل، کارآمد و در عين حال کوچکي از توابع و فرامين است که مديريت مسيرياب را ممکن مي سازد . قطعاً متوجه هستيد که سيستم عامل Cisco IOS چيزي فراتر از يک مجموعه فرامين براي اجرا و مديريت مسيرياب است . سيستم عامل IOS مديريت ذخيره وبازيابي فايل ، مديريت حافظه ومديريت سرويسهاي متنوعي (همانند TFTP ) را بر عهده دارد که مسول شبکه بر اساس آنها قادر است مسيرياب را با محيط مورد نظر خود سازگار، پيکر بندي وتنظيم نمايد.

به نقل از وب سایت سیسکو هوم

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 6 =