(Access Control List) در سیسکو چه کاربردی دارند

Access Control List

در دسته مقالات سیسکو می خواهیم به این موضوع اشاره کنیم که عناصر مهم در سیسکو و تجهیزات آن چه می تواند باشد و روی نکات مهم آن اندکی تامل کنیم.
امروز می خواهیم acl در تجهیزات کاربردی سیسکو را برای شما همراهان عزیز مورد بررسی قرار دهیم در جالت کلی قابلیتی است  که این امکان را می دهد تا بتوانیم شبکه راکنترل کنیم اینکه چه دستگاهی با چه دستگاهی ارتباط داشته باشد یا چه بسته های اجازه عبور دارند و یا چه سرویس هایی قابل استفاده باشند و … هر کنترلی که در شبکه بخواهیم انجام دهیم می توانید توسط این اکسس لیست ها این عمل را انجام دهیم.
برای مثال شما یک جشن خصوصی را در نظر بگیرید که مهمان های خاصی دارد به همین خاطر جلوی درب نگهبانی قرار می دهند و از نگهبان می خواهند که مهمان ها فقط با کارت مخصوص و اسم مورد نظر وارد مهمانی شوند. اکسس لیست هم دقیقا همسن طور است با توجه به تعاریفی که ما به آن می دهیم اجازه ورود بسته ها را می دهد .


تا به این جا با کلیت کار acl آشنا شدید و متوجه شدید چه کاربردی دارد در تعریفی جامع تر و علمی تر می توانیم این گونه بگوییم :
موقعیتی پیش آمده است که بخواهید دسترسی یک کلاینت را به یک سرور خاص محدود کنید یا بخواهید استفاده از یک برنامه خاص مثل telnet را مسدود کنید و یا به طور کلی بخواهید بروی عملکرد شبکه کنترل و نظارت داشته باشید. با استفاده از Access Control List که با آن Access list نیز گفته می شود می توانید تمام موارد ذکر و بسیاری قابلیت دیگر را داشته باشید.
اینگونه بگوییم که ACL یک فیلتر است که به وسیله آن می توانیم جریان ترافیک را کنترل کنیم که چه بسته هایی اجازه ورود یا خروج با شبکه را دارند یا خیر. معمولا در شبکه های پر تردد برای ایجاد عدم ترافیک و همچنین امنیت بیشتر و محرمانه بودن سیستم ها و داده و اطلاعات این فیلتر معمولا توسط مدیر شبکه تعیین و مورد استفاده قرار می گیرند تا به این وسیله بتواند کنترل و امنیت بیشتر را برای شبکه خود فراهم کند. این فیلترها را می توان روی بسیاری از دستگاه های شبکه مانند روتر و سوئیچ مورد استفاده قرار داد.

ACL ها یک روش قدرتمند برای کنترل ترافیک ورودی یا خروجی به شبکه می باشد این کنترل می تواند به صورت ساده براساس آدرس IP انجام شود یا براساس بررسی آیتم ها متفاوت و پیچیده انجام گیرد. ACLs را میتوان برای پروتکل متفاوت مانند IP ، AppleTalk و … استفاده کرد.
مهمترین دلیل استفاده از ACLs ها فراهم کردن امنیت برای شبکه می باشد هرچند که برای مقاصد دیگری مانند کنترل ترافیک نیز استفاده می شود.
در مقالات بعدی مرتبط با سیسکو مطمئنا در مورد نحوه کار acl ها برای شما بیشتر صحبت خواهیم کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 8 =